Liczenie wieku psa i tlen w akwarium

Ci z nas, którzy są ze zwierzętami za pan brat, a szczególnie psami i mają lat więcej niż kilkanaście, przeżyli już swoje zwierzęta, a są tacy ludzie, którzy zdążyli być panami dla kilku z nich. Jednakże pocieszające dla takich ludzi powinno być to, że lata psie nie powinny być liczone i nie są, identycznie, jak w wypadku człowieka.

Każdy organizm na naszej planecie żyje inaczej i odmiennie funkcjonuje, także u ssaków. Psy żyją średnio kilkanaście ziemskich lat, chociaż rekordzista przebił to dwukrotnie, gdyż australijski pies pasterski o imieniu Bluey przeżył niemal 29 i pół roku, ale inaczej się na taki wiek powinno patrzyć, gdyż według niemieckiego uczonego H. G. Niemandema, pierwszy rok życia psa to 14 ludzkich lat, drugi 7, a każdy następny 5. W związku z tym nienaturalny wiek Bluey’a wynosiłby według tych obliczeń 158 i pół roku.
To tylko tak, na pocieszenie, ale warto wiedzieć, że żegnając 14-letniego, psiego przyjaciela, żegnamy staruszka, który przeżył 81 lat, a więc całkiem sporo i chociaż zawsze pozostaje żal, to z całą pewnością po takim wspólnym okresie jest coś dobrego do zapamiętania.
A pamiętać możemy o niektórych sprawach, a o niektórych musimy. Gdy bowiem hodujemy rybki, trzeba nam wiedzieć o tym, że w wodzie stojącej może występować niedobór tlenu, a w związku z tym, napowietrzacz do akwarium należy do akcesoriów, które powinny być zakupione razem z samym zbiornikiem. Jeżeli tak nie postąpimy, bardzo szybko ujrzymy rybki usiłujące pobierać tlen z powietrza albo pływające na boku, czy już w ostateczności do góry brzuszkami.